gdy możemy podciąć gałęzie albo pomalować elewację wykorzystując bezpiecznie podnośnik. Nie musimy też wynajmować w tym celu firmy, która wykona te wszystkie usługi i zainkasuje spore pieniądze. Sprzęt można wynająć samodzielnie i w ten sposób zapłacić sporo mniej. Nie musimy w tym celu posiadać specjalistycznych uprawnień ani też prawa jazdy na auta ciężarowe. Typowa zwyżka, która będzie przydatna np. do czyszczenia fasady domu albo naprawy cieknącej rynny, zabudowana jest na podwoziu auta dostawczego, a więc uprawnienia kategorii B wystarczą by przyjechać nią na miejsce pracy. Dzięki możliwości wynajęcia tego typu urządzeń prace na wysokościach stają się o wiele bezpieczniejsze. W czasach, gdy bez problemu możemy znaleźć firmę, która wypożycza tego typu sprzęt, podejmowanie ryzyka jest pozbawione sensu.
Podnośnik
Jak wiemy podnośniki od bardzo dawna pomagają robotnikom dostawać się w wysokie miejsca bez narażania swojego zdrowia a nawet , oczywiście robotnicy, którzy pracują na wysokościach muszą posiadać zezwolenia na takie prace, w innym Wypadku nie powinni się ich podejmować. Prace na wysokościach przy użyciu podnośnika nie mogłyby obejść się bez metalowego kosza który znajduje się na końcu ramienia, jest to zwyżka i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, którzy się w niej znajdują, taki podnośnik zwany jest podnośnikiem zwyżkowym. Aby zapewnić sobie jeszcze większy komfort pracy i zabezpieczenie przed upadkiem pracownik powinien mieć uprząż z karabińczykiem, aby mógł przypiąć się do metalowego kosza w którym się znajduje. Należy pamiętać że na środkach ochrony i bezpieczeństwa osobistego nie należy oszczędzać, nawet z pozoru wydające się bezużyteczne środki ochrony mogą nas ocalić od utraty zdrowia lub nawet życia, tak samo jak trzeba dbać o to aby dany pracownik posiadał odpowiednie zezwolenia.
Zasady BHP w pracy na zwyżkach
Podnośnik jest jednym z ważniejszych sprzętów, gdy chodzi o szeroko rozumiane prace na wysokościach. By jednak użytkować je w sposób w pełni bezpieczny, należy zawsze przestrzegać odpowiednich przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Prowadzenie prac w sposób bezpieczny na zwyżce zależne jest między innymi od rodzaju sprzętu oraz stopnia dopasowania do niego poszczególnych zabezpieczeń. Oczywiście w zależności od rodzaju prowadzonych prac trzeba będzie wybrać też właściwą zwyżkę. Do działań podejmowanych w budowlance , remontach, elektryce, czy też przy sprzątaniu najlepiej sprawdzi się dobrze znana wszystkim zwyżka koszowa. Można też wybrać te przegubowe, teleskopowe czy też nożycowe. Warto jednak pamiętać, że każdy pracownik przed podejmowaniem zadań na samojezdnej zwyżce musi zapoznać się z dokładną instrukcją stanowiskową BHP. Sam dobór sprzętu natomiast musi być dostosowany do występującego ryzyka na danym stanowisku pracy. Trzeba mieć też odpowiednie uprawnienia i nigdy nie wolno przekraczać dopuszczalnego udźwigu urządzenia.