drabina nie raz nie starcza. Dużo bezpieczniejszą formą użytkowania jest podnośnik lub zwyżka.
Podnośnik, po nazwie można się domyślić, że służy do podnoszenia. Jest to urządzenie najczęściej używane w warsztatach samochodowych do podnoszenia aut lub innych pojazdów, aby mieć wygodny dostęp do podwozia albo aby zmienić opony, koła.
Zwyżka jest dużo większym urządzeniem. Najczęściej spotykane zwyżki to takie koszyki na dźwigu, doczepione do samochodu. W filmach strażacy używają ich do ściągania kotów z drzew. Działa ona na zasadzie, że samochód tyłem podjeżdża pod dany obiekt i człowiek znajdujący się w tym koszu steruje całą zwyżką.
Takie urządzenia są bardzo przydatne przy pracach na wysokościach. Dużo bardziej bezpieczne od zwykłej drabiny. Jest pewność, że pracownik nie spadnie z dużej wysokości.
Przede wszystkim warto wiedzieć że prace
Wszystkie zlecenia, które związane są z pracami na wysokościach, wymagają przygotowania. Przede wszystkim warto wiedzieć, że prace na wysokościach nie mogą być wykonywane przez pierwszego lepszego pracownika. Musi on bowiem dokładnie zaznajomić się z zasadami BHP, które obowiązują przy realizacji tego typu zleceń. Oprócz tego musi być to osoba, która została dobrze przeszkolona i ma już pewne doświadczenie. Tym samym nie należy się martwić o to, że prace na wysokościach będą realizowane niedokładnie lub też w sposób, który naraża życie pracownika i jego współpracowników.
Oprócz tego konieczny jest odpowiedni sprzęt. Zwyżka lub podnośnik to urządzenia, które są w posiadaniu wielu firm budowlanych. Jednakże bardzo często okazuje się, że lepszym wyborem jest ich tymczasowy wynajem. Wtedy to ma się pewność, że zarówno podnośnik, jak i zwyżka są dobrze przygotowane do realizacji zlecenia, a w razie problemów z działaniem można szybko odesłać je na naprawę. Dlatego też prace na wysokościach są trudne lecz wciąż możliwe do realizacji w sposób szybki i bezpieczny.
Praca
W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musimy zdecydować kim będziemy w przyszłości. Dla większości z nas moment ten zaistniał po zakończeniu gimnazjum/podstawówki. Wybieramy wtedy zawód, w którym będziemy się kształcić w szkole średniej.
Większość chłopaków podejmuje decyzje o szkole budowlanej lub związanej z wszelkiego rodzaju pracami remontowymi.
Jednak na tym etapie niewielu z nich zadaje sobie sprawę prace na wysokościach, na podnośniku nie są łatwe, a często powodują wiele problemów. Dla niektórych trudna wydaje się być zwyżka, która nie wydaje się na pierwszy rzut oka przerażająca.
Należy pamiętać, że zrezygnowanie z wyuczonego zawodu nie jest niczym strasznym, a to zjawisko jest bardzo częste wśród młodzieży.
Często zdarza się, że po nawet kilkuletniej nauce nie czujemy, że praca ta jest dla nas i staramy się zmienić zawód.
Statystycznie patrząc, to większość z nas nie pracuje w swoim zawodzie, a naszą wymarzoną pracę znajdujemy dopiero za trzecim bądź czwartym razem.